Статті

Аденоїди: думка фахівця. Інтерв'ю з лікарем Комаровським.

 

  Доброго дня друзі!

Я поспілкувався із відомим педіатром, телеведучим Євгеном Олеговичем Комаровським. В інтерв'ю він розкриє особливості і помилки діагностики і лікування аденоїдів.  

  

 

Добрий день, шановний Євген Олегович. Хочу від імені всіх читачів сторінки "ЛОР практики лікаря Яцківа" подякувати вам за відповіді на питання, що стосуються  аденоїдів у дітей. Адже аденоїди можуть бути збільшеними у багатьох дітей, але далеко не у всіх це призведе до неприємних наслідків.

 Євген Олегович, як часто у вашій практиці зустрічається така ситуація: дитина тривалий час кашляє, особливо по ночах. Педіатри нічого в легенях не чують. І в кінцевому підсумку виявляється, що це - аденоїдит (запалені аденоїди продукують слизові виділення, які затікають в трахею)?

Повинен зізнатися, що ситуація, коли при тривалому кашлі педіатри «нічого не чують» зустрічається дуже часто. Найпоширеніша причина тривалого кашлю у дітей - запальні процеси саме в верхніх дихальних шляхах, в носоглотці. Аденоїдит, мабуть, лідер в списку цих процесів.

 

 Розкажіть, будь ласка, нашим читачам, які симптоми повинні насторожити батьків.

Найголовніше - утруднене носове дихання, яке не вдається полегшити видуванням носа, або промиванням носа сольовими розчинами. Вже згаданий нами частий кашель або покашлювання, що особливо посилюється в горизонтальному положенні – важливий симптом. На збільшення аденоїдів в більшості випадків також вказують хропіння і отити, що повторюються.

 

 Зустрічалися вам випадки недостатньої діагностики аденоїдів? Наприклад, ЛОР лікар на прийомі не досяг контакту, дитина була неспокійна, вертіласьНе вдалося  за  допомогою носоглоткового дзеркала роздивитись усю картину. Провели операцію, а вона ефекту не принесла.

Звичайно, таке інколи трапляється. І причина невдалих операцій, на мій погляд, не стільки в неадекватному огляді, скільки в недостатньо раціональному аналізі всього комплексу причин, які призвели до розвитку симптомів.

Які умови життя дитини (і вдома, і в дитячому саду)? Як часто, і як лікуються ГРВІ? Не можна домогтися успіху тільки операцією! Але батьки часто-густо вперто не бажають нічого змінювати в способі життя і ставлення до хвороб, продовжують робити помилки і звинувачувати лікарів у марних або невдалих операціях. Я зовсім не стверджую, що невірна діагностика рідкість. Але коли особисто я аналізую причини невдалих операцій, то на першому місці, в більшості випадків виявляються перегрів, перегодовування, часті ГРВІ та неадекватні параметри повітря в приміщенні.

Також з величезним сумом і жалем мушу визнати, що дуже поширеною причиною ситуації, коли «провели операцію, а вона ефекту не принесла» є комерціалізація медицини: операція коштує дорожче, ніж консервативне лікування, звідси гіпердіагностика і не потрібні, свідомо неефективні операції.

 

 Розкажіть, будь ласка, ваше відношення до сучасної діагностики аденоїдів – ендоскопії носоглотки.

Сучасна медицина прагне повністю виключити суб'єктивізм в постановці діагнозу. Так, досвідчений лікар з імовірністю 99% поставить діагноз запалення легенів за допомогою стетоскопа, але медична наука наполягає на проведенні рентгенографії. З діагностикою аденоїдів ситуація абсолютно аналогічна: кваліфікований ЛОР - лікар зможе діагностувати ступінь збільшення аденоїдів і визначити покази до операції. Але якщо є можливість ендоскопії - це просто здорово! Це значно зменшує ймовірність помилок і дозволяє повністю виключити ризик надуманих операцій - завжди можна пред'явити відео, на якому видно що аденоїди дійсно є, ступінь їх збільшення.

 

 Євген Олегович, як ви ставитеся до консервативного лікування збільшення аденоїдів? Чи існують технології, які можуть привести до зменшення аденоїдів?

Консервативне лікування аденоїдів - це майже завжди реалізація класичного ментального принципу «ну треба ж щось робити». Я, зрозуміло, маю на увазі спроби полегшити стан дитини найрізноманітнішими таблетками «для імунітету» і т.д., тому що практично всі фармакологічні засоби, що використовуються для консервативного лікування аденоїдів, - це чистої води фуфломіціни, які «лікують» виключно психіку батьків.

Багато років я мрію про те, як нарешті до батьків прийде розуміння того, що і профілактика, і консервативне лікування аденоїдів - це перш за все корекція способу життя і комплекс заходів щодо запобігання ГРВІ.

 

  Як ви ставитеся до такого поширеного методу лікування аденоїдиту, як «кукушка»? Багато матусь мають позитивний досвід лікування дітей саме за допомогою «кукушки».

Нормально ставлюся - як до досить ефективної процедури в певних ситуаціях і в умілих руках. Тільки: батьки повинні чітко розуміти, що «кукушка» дійсно дозволяє очистити носоглотку від скупчилися слизу і гною, але вона не в стані зменшити розміри аденоїдів. Уявіть собі дорогу, яку перекрила лавина зі снігу і каменів. Так ось «кукушка» дозволяє розтопити і видалити сніг, але камені нікуди не подінуться!

 

 У яких випадках ви радите батькам погоджуватися на видалення аденоїдів у дитини, а в яких рекомендуєте почекати?

Питання «Видаляти чи не видаляти аденоїди?» звучить на планеті Земля мільйон раз за день. Сучасна медицина не може собі дозволити, щоб в XXI столітті на одне і теж питання були різні відповіді. Виходячи з цього, кожен сучасний лікар знає абсолютно конкретний список показів до видалення аденоїдів. Є покази - видаляємо, немає - не поспішаємо.

Які це покази? Наприклад, повна відсутність носового дихання, порушення сну, зупинки дихання уві сні, рецидивуючі отити, деякі хвороби нижніх дихальних шляхів і інші.

З урахуванням вищезазначеного я пораджу батькам не вивчати покази та протипокази до видалення аденоїдів, а шукати сучасного лікаря, який ці дані знає, і в змозі забезпечити адекватну діагностику і комунікацію з родичами дитини - тобто може зрозумілою мовою пояснити їм, чому саме зараз, саме цьому малюкові потрібна або не потрібна операція.

 Євген Олегович, велике спасибі за вичерпні відповіді, які допоможуть нашим мамам і татам не потонути в морі суперечливої інформації про аденоїди і способи їх лікування.

Шановні друзі! Запишіться на консультацію, і Ваш малюк пройде безболісну діагностику аденоїдів. Не допустіть розвитку хвороби!

 

Автор статті Володимир Яцків

Наші напрямки

Вертебрологія/лікувальний масаж

Вертебрологія/лікувальний масаж

  Якщо ви зайшли на наш сайт, це означає, що у Вас можуть бути проблеми зі спиною, опорно – руховим апаратом. Неправильне проведення масажу,...
Діагностика і реабілітація слуху

Діагностика і реабілітація слуху

Діагностика слуху проводиться дорослим і дітям віком від 5 років. Тимпанометрія  і комп’ютерна аудіометрія дозволяють точно визначити стан середнього вуха і зниження...
Ендоскопічна отоларингологія (ЛОР)

Ендоскопічна отоларингологія (ЛОР)

Завдяки сучасному обладнанню, кваліфікованим лікарям і приємній атмосфері діагностика і лікування будуть проходити абсолютно безболісно. Лікуватись не страшно! Усі неприємні...
Лабораторні аналізи крові і сечі

Лабораторні аналізи крові і сечі

  Забір аналізів проводиться у нашій клініці за попереднім записом. Достовірний результат ви отримаєте протягом п’яти годин. ✔ Розширений загальний аналіз...
Лазерна косметологія

Лазерна косметологія

Ви знаєте, скільки бактерій може знаходитись на косметологічному обладнанні? І цим обладнанням вам можуть проводити процедури на шкірі обличчя! Ми...
Неврологія/Східна медицина

Неврологія/Східна медицина

  Головний біль… Біль у спині… Головокружіння… Як багато ще хвороб, які погіршують наше життя, і ліки від них не завжди ефективні. Наш невролог з багаторічним...
Сімейна медицина

Сімейна медицина

Здорові діти – це запорука спокою батьків Отримувати пораду педіатра варто при будь-яких проблемах, навіть найменших. Адже це допоможе швидко і...

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах    

Як правильно закапувати краплі у вухо

 

Всі права захищені © ФОП Яцків Володимир Васильович ІПН 2986309054 | Сімейна клініка 2018